Makijaż
MAKIJAŻ
To sztuka, która uznana została za jedną z najstarszych na świecie. Makijaż na przełomie wieków stale się zmieniał, dostosowując się do obowiązujących kanonów piękna. Twarze malowali już ludzie pierwotni- miało to dla nich znaczenie rytualne, obrządkowe. W starożytnej Grecji makijaż stosowano w teatrze, by podkreślić charakter bohaterów (wojownicy malowali twarze w tzw. barwy wojenne).
Sztukę makijażu o funkcji estetycznej rozwinięto w starożytnym Egipcie. Używano naturalnych barwników ze sproszkowanych minerałów, szminek, pudrów, różu do policzków, czernideł do rzęs, farb do włosów i lakierów do paznokci. W kulturze silnie odcisnęło się podkreślenie oka w kocim stylu Kleopatry, który do dziś cieszy się uznaniem znanych wizażystów.
W starożytnej Japonii makijaż był bardzo zaawansowaną sztuką. Malowanie się Japonek, szczególnie gejsz, przypominało niemal charakteryzację.
W rejonie Europy szczególny okres nasilenia makijażu przypada na okres klasycyzmu i baroku. Wersal wyznaczał kanony mody europejskiej a we Francji zakazywano mycia się, sądząc, że sprzyja ono szerzeniu się chorób a w zamian za to ograniczano poranną toaletę do nakładania kolejnych warstw pudru, stylizując się na aktorów starożytnej Grecji.
Dziś odpowiednio dobrany i umiejętnie wykonany makijaż pomaga wyeksponować urodę, podkreślić jej subtelność, zamaskować niedoskonałości cery a także w pewnym stopniu, w określonych warunkach wyrażać osobowość. Dobrze wykonany powinien skorygować i zakryć to co wydaje się defektem a uwydatnić zalety. Makijaż poprawia samoocenę, poprzez uzyskanie efektu witalności, idealizowaniu rysów (optycznie) czy odmłodzenie twarzy.
Słowem makijaż określa się zarówno preparaty, efekt jak i czynności polegające na kosmetycznym upiększaniu twarzy poprzez malowanie, pudrowanie czy szminkowanie.
Makijaż dzienny
To idealny makijaż na co dzień, którego zadaniem jest wydobycie naturalnego piękna kobiety. Powinien podkreślać wszystkie walory naszej urody pozostając jednocześnie niezauważonym oraz nadawać twarzy świeży, promienny i naturalny wygląd. Makijaż dzienny ma przede wszystkim retuszować niedoskonałości dlatego powinien być wykonany z lekkich dobrze dobranych kosmetyków, które pasują do kolorytu skóry. Używamy stonowanych, pastelowych barw cieni jak beże, brązy i szarości. Rzęsy podkreślamy niewielką ilością tuszu. Stosując mocniejszą kolorystykę ust możemy nadać mu jednak trochę drapieżności.
Makijaż wieczorowy
Jest rodzajem makijażu okolicznościowego, który wykonuje się na specjalną okazję. Makijaż wieczorowy powinien być dopasowany do pory dnia, w jakiej mamy zamiar się w nim pokazać. Wieczór to czas, w którym możemy sobie pozwolić na nutę ekstrawagancji i szaleństwa. Sztuczne oświetlenie oraz światło świec to pochłaniacze kolorów dlatego makijaż powinien opierać się na wyrazistych i intensywnych barwach oraz wyostrzonych konturach. Koncepcja makijażu wieczorowego powinna odpowiadać nie tylko światłu tej pory dnia ale również okazji dla której został stworzony. Warto więc pamiętać , że makijaż wieczorowy to kluczowy element naszej kreacji. Makijaż wieczorowy powinien być wyrazisty i intrygujący, w którym można pozwolić sobie na ciemniejszy podkład i bardziej nasycone barwy cieni. Mile widziane są efekty połysku i blasku, drobinki brokatu na powiece, odważne korzystanie z różu. Kwintesencją makijażu wieczorowego powinny być mocno podkreślone rzęsy za pomocą tuszu lub też sztuczne rzęsy.
Makijaż ślubny
Łączy w sobie cechy makijażu dziennego i fotograficznego. Powinien być dyskretny i subtelny podkreślając naturalne piękno kobiety retuszując jej niedoskonałości ale widoczny i w stonowanych odcieniach, raczej matowy choć z delikatnym rozświetleniem poszczególnych partii twarzy oraz być jak najbardziej trwały. Podstawą dobrze wykonanego makijażu ślubnego jest odpowiednie dobranie kolorystyczne podkładu i pudru do cery. Makijaż ślubny można wykonać podkreślając oczy- doskonale sprawdzą się cienie pastelowe lub uwydatniając usta intensywnym kolorem.